מפגש שני (מחזור-2)

 

על הדיאלוג

יומיים של לימוד ו(שלג)בירושלים

25-24 לינואר

שעה: 11:00 בעין-כרם

פרטים בהמשך

 

תרגום המילה "דיאלוג" הוא "דרך המילים": ההליכה שאנשים הולכים זה לקראת זה בדרך המילים. ויחד עם זאת האיכות הדיאלוגית חורגת מחילופי המילים – היא מייצרת הוויה שמהותה נוכחת גם ללא מילים כלל.

הלימוד שלנו הפעם עוסק באיכות הדיאלוגית, בניסיון לאפיין אותה, לחוות אותה, לזהות אותה ולהבין את השפעתה ותרומתה. מתוך כך גם תעלה השאלה מה הם התנאים המאפשרים אותה, ומה בכוחנו לעשות כדי להתברך בה.

"האיכות הדיאלוגית היא יציאה אל המרחב שבין אני לאתה, אני לאחרות, שמכיוון שיצאת אליה היא יותר ממה שאתה בכל רגע נתון – היא הדבר הנוסף, שבצאתך אליו הוא נעשה בו זמנית גם בגדר אתה – מי שמדברים עמו וגם בגדר לז, מי שלעולם יהיה אחר ממך.

המרחב הזה אינו מקום במובן הרגיל. הוא אינו חלל – פער בין שני דברים, יותר נכון לומר שהוא מלאות, שפיעה הטרוגנית, התהוות, נביעה שהיא עצמה יוצרת את החלל. הוא ניצן-מקום. משמע, לא מקום שאפשר להתמקם בו מראש, להגיד "הנה אני במקום הזה והזה", אלא תמיד רק – אני כאן.

המרחב הזה אינו מיכל ששני אנשים מהווים את דופנותיו ולא מקטע גזור מן החלל ההומגני שמקיף אותם ואשר הם במילא חיים בו. המרחב הזה הוא הדבר שהולך ומתהווה באופן ייחודי לחלוטין. חומר מתחדש, לא מיצוע ולא מקום סטטי שכביכול היה קיים כבר בעבר, אלא תמיד סוג של שפיעה אשר הנוכחים, בהסכמתם, מעניקים לו את אפשרותו. "

שיעורי בית: 1. קריאה של אחד המאמרים המצורפים. 2. לסמן מושגים/שאלות/נקודות/תהיות שעולות בהקשר לדיאלוג (ובעקבות הקריאה), לערוך רשימה: "רוצה לחקור את:".

הפתעה ביום חמישי בערב

 

להביא: שק שינה, צלחת, מזלג, כוס, מחברת, בגדים חמים. (לא נישן בחוץ).

אוכל: כריכים ליום חמישי בצהרים, לחלוקה בינינו. ומשהו לארוחת ערב משותפת של יום חמישי וארוחת בוקר של יום שישי – כל אחד כטוב בעיניו. נוכל לבשל במקום.

לא להירתע מן השלג, ניתן להגיע לעין כרם דרך מחלף הראל.    

ימים טובים וחמים

               דני