הזמנה למפגש ראשון - מחזור שלישי

 

יושר וכנות בחינוך

31-30 לאוקטובר

שעה: 11:00 מקום מפגש: בהמשך.

 

הנה יוצאים שוב לדרך, נפגשים במקום חדש, עם אנשים חדשים, בהתכוונות רעננה ונפש שואלת. שמח למפגש.

מספר מילים על הנושא:

מצד אחד זהו מהלך ביקורתי שנועד לחשוף, להעלות לפני השטח, לדבר על כל אותם מקומות בחינוך שבהם אנו מזייפים ואפילו בלי לשים לב. זו כמעט מתודיקה להגיד דברים שלא במקומם ולא באופן מדויק, כמעט הגדרתו של החינוך – דבר מה שנעשה זהה עם אופיו, ובא לידי ביטוי החל מן האופן שאנו "מקשטים" את הקירות, משתמשים בסיסמאות, מנחים שיעורי בית, ועד האופן שאנו נפגשים עם הילד. להצליח להגיד את כל זה, לתפוס מרחק מזה, ולשאול – האמנם נחוץ?

ומצד שני מהלך ממשותי, אישי, שבא לבדוק את מקומו של היושר בחינוך ובחיים בכלל, במה הוא שונה מדברים אחרים, איזה סוג של אומץ הוא דורש, כיצד הוא משפיע עלינו, על אחרים. ובעיקר במפגש עם ילדים – מה  משמעותו. כיצד יראה חינוך שמעמיד במרכז את היושר והכנות? כיצד נהיה אנחנו בתוך חינוך כזה?  

שיעורי בית:

1.      זיכרון ילדות מוקדם. הגילוי הראשון (או אחר) של שקר, של צביעות, בעולם המבוגרים. אירוע של אכזבה מגילוי של אי היושר מולנו. לכתוב את פרטי האירוע, לשתף בהרגשה שהקיפה את זה, ובעקבות שנשארו עד היום.

2.      זהו מפגש ראשון ויש בו את המתח של הכרות חדשה והצגה עצמית והתמקמות חברתית, חששות ותקוות. חבל לא לנצל את ההזדמנות המיוחדת הזו ולא ללמוד גם משהו על הכוחות הללו שפועלים עלינו ובתוכנו. דווקא להשתמש ב"חומר" הזה כנושא ללימוד. לשם כך אני מבקש מכל אחד לתפור לעצמו זהות בדויה, אותה הוא יביא למפגש הראשון ואותה הוא ישחק (בכיף, בחדוות משחק) בשעות הראשונות של המפגש. גם אם אתם כבר מכירים ואפילו אם אתם נפגשים בטרמפ בדרך, אני מבקש שתציגו את עצמכם בשם החדש שלכם, עם סיפור החיים האחר ברקע (לא חייבים לספר עליו, אבל לפעול כאילו אתם המישהו האחר הזה). מזמין אתכם להתייחס לזה ברצינות משועשעת. להשקיע זמן בבחירת הדמות ועיצובה. אל תחששו "לשקר", כולנו יודעים שזה בכאילו, וזה חלק מתרגיל לימודי חשוב.

להביא: לא להתבלבל מחום היום – הלילות קרים מאוד. להביא בגדים חמים ובעיקר שק שינה חם. מומלץ גם: מים לשתיה, מחברת, נגד יתושים. אין צורך באוהל.

אוכל: אנו ממשיכים באותה מתכונת של שנים עברו: כריכים ליום חמישי בצהרים, לחלוקה בינינו – כל אחד מביא את הכריכים למרכז המעגל ואוכלים במשותף. לגבי ארוחת הערב והבוקר שלמחרת – כל אחד מביא כטוב בעיניו. מבשלים ארוחת ערב חמה. כלי אוכל ובישול, אני מביא. 

 

מתרגש לראותכם

               דני