מפגש שביעי ואחרון למחזור שני

 

אלוהים בילדות ובחינוך

26-27 ליוני

מקום מפגש: עין איוב (הוגים: ayub).

בשעה 11:00

 

יש דברים שלא מדברים עליהם.

אבל שממלאים את חיינו.

שלפעמים אפילו הדיבור עליהם הוא דרך להסתיר אותם.

ויש פער גדול בין הדיבור החיצוני על דתיות ואלוהים, עם כל המתח שבו, לבין החוויה הפנימית נטולת השם והנוכחת. אני חושב שבמידה רבה החינוך המודרני בחר בדת האתאיזם, והכריע לכיוון המכניזם-הסתמי. זה לא משהו שאומרים או לא אומרים אלא אקלים תרבותי המתנה ומאלף את הילדים להצניע עולם שלם של חוויות (נראה לי שהדבר נכון גם כשמדובר בחינוך דתי). הם לומדים לתרגם את ה"מי" – ל"מה", ואגב כך מתכחשים לרבדים שלמים בנפש המתערסלים בעולם של דיבור, המכירים בטבע הניסי של המציאות, המחוברים באופן אישי לנסתר. לכל זה אין מקום בתמונת המציאות המכאנית – בשבילה העולם מיסודו הוא נטול מי, וההתבגרות מובנת כתהליך ההפנמה שהעולם הוא "מה" אחד גדול. זה מה שנקרא להיות "מציאותי". האלוהים, אם כן, נדחה אל תחום הדיבורים הפילוסופיים, נעשה מוגדר היטב במחסן המושגים ההיסטוריים, וכשהוא כבר מורד מן הבוידם הוא מלווה בתשובות מוכנות מראש, שלא ייתפס האדם בלתי מוכן כשיתבעו ממנו למקם את עצמו – האם הוא מאמין באלוהים?

מזמין למסע פחות ברור וידוע מראש.

שיעורי בית: מבקש מכל אחד שינסח בכתב את ה"תשובות המוכנות שלו". אפילו אם הן לא ממש שלו. שינסח כשלוש תשובות מצויות לשאלה "האם אתה מאמין באלוהים?" כל מה שנזרק ראשון, אוטומטי, מוגן. זה לא חייב להיות מאוד עמוק או מדויק. ולהביא למפגש.

וגם: מוזמנים לקרוא את המאמר הקטן, "מי מדבר אתם על אלוהים" ואת "עץ האלון" שהוא בעצם סיפור שכתבתי פעם ומעולם לא הושלם. כמו כן בעניין ה"מי והמה" באתר: http://www.makom.org.il/article/114/

להביא: כרגיל, מים (3 בקבוקים), שק שינה, מחברת, עדיין בגדים חמים, נגד יתושים..

אוכל: כריכים ליום חמישי בצהרים, לחלוקה בינינו. ומשהו לארוחת ערב משותפת של יום חמישי וארוחת בוקר של יום שישי – כל אחד כטוב בעיניו.

מקום המפגש: נפגשים הפעם בעין איוב. המקום נמצא בשולי פארק קנדה לא רחוק ממחלף שער הגיא. במקום מים זורמים, עצי חרוב ועצים אחרים. הוראות הגעה בעמוד הבא. 

 

ימים טובים

               דני


הוראות הגעה לעין איוב למגיעים מתל אביב וצפונה

במחלף שער הגיא יורדים ימינה לכיוון בית שמש. כשאפשר עושים סיבוב פרסה וחוזרים לכיוון שער הגיא והיציאה לתל אביב. בכביש המחלף כשהוא כבר מקביל לכביש המהיר לתל אביב, יש מצד ימין פתח בגדר שולי הדרך, ושם צריך לפנות ימינה. הפתח הוא אחרי עץ דקל.  יורדים לכביש עפר, המתפתל ימינה, חוצה שדה חיטה, ונכנס לאיטו לעמק. עוברים מחסום פרות. עולים קצת, יורדים קצת. והנה עין איוב. כל הסיפור לא יותר מחמש דקות.

לבאים מירושלים – להיכנס לתחנת הדלק של שער הגיא, ולהמשיך משם לפי ההוראות.

והנה המפה.