מפגש שמיני

 

אהבה וזוגיות

לימוד משותף בטבע

 

נפגשים ביום חמישי 26 לאפריל בשעה 10:30 

מקום: בהמשך

 

אהבה וזוגיות: עניין מורכב, נוגע, עמוס ברגשות, פעמים רבות מותנה בדפוסים, בצרכים לא מודעים, בפחדים, תשוקות, חלומות. הזדמנות לאוורר, ללמוד לפעול גם ממקומות חדשים. 

אנו משנים מעט מתכונת ומבקשים שתיקחו חלק בתכנון והנחיית שני ימי הלימוד. פורמט השיעור המוצע בהמשך הוא בגדר הצעה, נועד לברך ולתמוך. ניתן להישען עליו במידת הצורך ולסטות ממנו באותה המידה.

פורמט לשיעור:

ארבעים וחמש דקות בערך (אפשר יותר, אפשר פחות). ממליצים לעבוד בזוג.

המטרה:

להאיר נושא, להחיות שאלה, להביא את המשתתפים למחשבה שנייה בעניין מתוך שהדבר נוגע בהם. ולאפשר לתהליך לימוד אינטראקטיבי לקרות. תהליך בו השאלה מעמיקה, תובנות חדשות מגיחות, וההבנה מצמיחה שורשים אל תוך המציאות. השיעור הוא הזדמנות – יצירת זירה. בתור מנחים אתם דואגים ליצור את התנאים ולאפשר למידה ספונטאנית שבאה ממקור אישי.

נושאים אפשריים:

חשוב שזה יהיה נושא אמיתי שאתם רוצים לברר, שאתם עצמכם שואלים לגביו, עניין שבאמת מטריד אתכם באהבה וזוגיות. אם אפשר לבוא מן המקום האישי, לשתף בדבר שקרה.

-         האם אהבה חייבת להיות כואבת? ומה מקור הסבל באהבה.

-         מה בין אהבה לזוגיות? האם זוגיות חייבת אהבה, האם אהבה חייבת זוגיות?

-         האם אפשר ומותר לאהוב כמה בני זוג בו זמנית? מה זה בכלל אהבה?

-         סוגים שונים של זוגיות בתרבויות אחרות.

-         האם יש דרך נכונה שאפשר להמליץ עליה לאנשים צעירים שנגשים לזוגיות לראשונה?

-         סכסוכים, קירבה, אינטימיות, מרחק. זרות, ניכור, ידידת, חיבה. 

-         האם בכלל צריך זוגיות? מה עם האופציה להיות לבד?

-         התאהבות, אהבה, הורות, חירות, הזדקקות, מעשיות, פוריות, או כל שאלה אחרת.

מציעים שזה יהיה השלב הראשון בתכנון השיעור – להבין מה רוצים לברר, במה רוצים לגעת. 

 

 

כלים:

אנו מציעים פורמט דו-שלבי:

1.       לפתוח בפעילות חווייתית המחדדת ומאירה את העניין/שאלה,

2.       ואחריה לזמן שיחה המאפשרת לקרוא לדברים בשם.

1. רעיונות לפעילויות:

הפעילות, אמורה להחיות את השאלה/עניין. אפשר להשתמש בכלי של הדרמה, ליצר סיטואציה, לתת למשתתפים להציג מתוכה, אפשר להחיות סיטואציה שכבר התנסיתם בה או חלמתם עליה (פלייבק). אפשר לייצר משחק זוגי עם חוקים ולתת למשתתפים לפעול בתוכו (למשל משחק חתול-עכבר שאופייני לא פעם לזוגיות). או משחק קבוצתי שנועד להעלות את היחס שיש למשתתפים כלפי דברים שונים (למשל לסדר מילים הקשורות לאהבה בסדר החשיבות, לתת לכל משתתף לכתוב את הצפיות שלו מזוגיות ואהבה ואחר כך לאסוף אותן בקבוצות. ליצר מפה של ארץ האהבה). אפשר כמובן לעבוד בתנועה, לעבוד עם הגוף, להמחיש דרך הגוף את היחס הלא מודע לסוגיות שונות. אפשר להביא סיפור אישי כתוב על מפגש של אהבה, ולבקש מכל המשתתף לכתוב חמישה דברים שעולים אצלו בתגובה לסיפור, או לכתוב מכתב תגובה לסיפור. אפשר שהפעילות תהיה כתיבת מכתב אהבה לבן זוג האידיאלי, מה מבקשים ממנו, מה רצים לתת לו. אפשר להכין שיעור כתוב בדומה למה שדני עושה, או להביא טכסט קצר משל מישהו אחר. לארגן חברותא עם מספר טכסטים כמו שעשינו בכליל. לארגן ישר שיחה פתוחה סביב שאלה, או כל דבר אחר.    

2. רעיונות לשיחה:

השיחה בעקבות הפעילות נועדה לאפשר המללה שהיא חלק חשוב בתהליך הלמידה. זה יכול לבוא לידי ביטוי במספר דרכים: שיחה קבוצתית דיאלוגית, מעגל הקשבה, או מעין שיחת סיכום המסכמת על בריסטול את עיקר המושגים שעלו. שיחה בזוג או בקבוצות קטנות. או שיחה אישית של אדם עם עצמו, בכתיבה למשל. את השיחה בזוג ניתן לעשות או כשיחה חופשית, או כמהלך מובנה. למשל אחד מבני הזוג מדבר, השני מקשיב. או אחד שואל שאלות והשני משיב. או אותה שאלה החוזרת על עצמה. ("מה אתה רוצה?") וכן הלאה. 

* * *

אנו מבקשים שיהיו שלוש עד ארבע פעילויות כאלה, כאשר אנחנו (יונתן ודני) גם מכינים פעילות כזו. אנא חזרו אלינו בהקדם כדי להגיד מי מוכן להנחות שיעור. לא צריכים להגיד את הנושא מראש או מה תעשו בו. מוזמנים להשתמש במייל כדי לחפש בן זוג, אם צריך, או פשוט תפנו באופן ספונטאני למישהו שאתם רוצים לעבוד אתו. יאללה, קפצו למים כבר.

כללי ליומיים:

כריכים לחלוקה הדדית ליום הראשון, לגבי שאר האוכל, עדכונים בהמשך. ציוד: שק שינה, תרמיל גב, בגדים חמים ללילה, צלחת, מזלג, כוס. פנס, נרות, בגד ים, מחברת. נשתדל שהמקום יהיה במרכז הארץ.

שיעורי בית:

מצורף החלק הראשון בספר "מסה על הזוגיות" לא יצא לאור. זה אמנם טכסט מעט ארוך, אבל אני חושב ששווה קריאה רצינית. רצוי להדפיס ולקרוא בנחת.

 

חג חירות שמח

דני ויונתן