מבואה – קורס שנתי לחינוך דיאלוגי

מבוא| מבואה – תשע"ו|

מבואה – תשע"ו

מבואהציור2

מחזור שני
בהנחיית: דני לסרי

למי זה מיועד?
למחנכים ולמחנכים שבדרך, שמעוניינים להשתלם בעומק החינוך. עבודה עם ילדים בפועל היא תנאי. למי שאינו עובד עם ילדים, ורוצה בכל זאת להצטרף, יוצע להשתלב במסגרת חינוכית יום בשבוע.
זו השנה השנייה של מבואה, והיא פתוחה למשתתפים חדשים כמו גם לממשיכים משנה ראשונה.

מה קורה במפגשים?
ילדים גדלים מעצמם, אבל יש אומנות שלמה שיכולה לברך את גדילתם. מבואה מיועדת ללמוד את האומנות הזו לעומק ולרוחב. זהו מפגש ביני לביניכם – ביני שנוקט עמדה חינוכית מסוימת, ואשר חשוב לי להפגיש אתכם עם מה שעומד בעייני ביסוד החינוך. וביניכם שחיים חינוך באופן יומיומי, ונתקלים באינספור שאלות מעשיות ועקרוניות, ונוקטים בגישה חינוכית משלכם.
הלימוד מתקיים בגישת "הכיתה ההפוכה" – התכנים העיוניים נלמדים בבית ובאופן עצמאי, ונפגשים כדי להכין ביחד "שיעורי בית", לחקור ולהעמיק. אני רוצה להיעזר בחוכמה של כל משתתף בנפרד, ושל קהילת הלומדים ביחד, כדי לגרש את התלמידים ולהשאיר את הלומדים. וכך, אף על פי שיש למבואה "תוכנית לימודים", היא לא התבנית שאל תוכה יוצקים "תלמידים", אלא מצע מאפשר, אשר גם היא, כמו היבטים אחרים של הלימוד המשותף, נמצאת תחת שיחה, ומתעדכנת כדי לשרת את הגוף החי של הלימוד.

התכנים שאני מביא:  התרת "פרויקט החינוך" והחזרה אל המפגש – חינוך לטובת האדם  שפת הפעילות, שפת היצירה ומאבק היציאה לאור – נוכחות וייעוד  עולם הילד, תרבות הילדים, ומפגש התרבויות  החוזה החינוכי – ילדים, מחנכים, הורים, חלוקת האחריות, תפקיד המחנך  תמיכה בתהליך ההתבגרות – ברכת ה"גדל" של המחנך  מנהיגות וקהילה – הובלה של קהילה  גבולות, מסגרות, שאלת החופש  למידה והוראה – התכנים, התהליכים האישיים, המסגרות התומכות, המורה והתלמיד  סכסוכים, גישורים, צדק מאחה, תקשורת משחררת  אתגר תחרות ומשוב – הזדמנויות להפעלת יכולת, שיפוט, מבחנים, הערכה  הסביבה – המרחב והזמן, הבית, תוכנית הלימודים, הציוד, רב-גילאיות  התמונה הגדולה – שיטות חינוך, זרמים, בתי ספר אלטרנטיביים בארץ ובעולם, הפוליטיקה של החינוך.

מסגרת:
זמן: שנת הלימודים מתפרשת על פני עשרה מפגשים מרוכזים בני יומיים, חמישי-שישי כולל לינה, אחת לחודש, וכן לימוד אינטרנטי בין לבין. נפגשים ב10:30 ביום חמישי, מסיימים ב12:30 ביום שישי.
מקום: המפגשים יתקיימו ב"מיתר" שעבר לכפר-גלים (חמש דקות מתחנת הרכבת חיפה חוף הכרמל) ובטבע (חורשה בכרמל, תשע דקות נסיעה ממיתר).
שכר לימוד שנתי: 3500 ₪ לפני מע"מ. מתקשים בתשלום יוכלו לקבל הנחה.
www.dialogit.org
מתעניינים מוזמנים ליצור קשר – לדף ההזמנה.

Share