אקדמיה דיאלוגית לבני נוער

חזרה למפעלים| תוכנית ליבה| שערים פתוחים אל החיים| מכתב לבני נוער| השער האחרון| בחינות בגרות – מאמר מורחב| אקדמיה דיאלוגית לבני נוער – סיפור מקרה| אקדמיה דיאלוגית לבני נוער – תקציר| אקדמיה דיאלוגית – קווי יסוד לגישת מרחב שפה של צמיחה| אקדמיה דיאלוגית – לקראת תנועה (הצעה להקמת תנועת נוער ברוח האקדמיה הדיאלוגית)| המצב היום|

מכתב לבני נוער

שלום לך ,

בני אדם לא באים לעולם סתם. וגם אם לא יודעים מה היא, לכל אחד יש מתנה ייחודית להביא לעולם. הדבר הזה קשור לדרכו הייחודית של כל אדם לראות, להרגיש, להיות, לעשות. הדבר הזה קשור למי שהוא. לאותו דבר אשר בעצם נוכחותו זוכה העולם בצבע חד פעמי.

חשוב שהדבר הזה יוכל לבוא לידי ביטוי.

אבל הרבה פעמים הסביבה המצויה לא תומכת ולא מעודדת את האפשרות הזו.

כתוצאה מכך רבים מאתנו, צעירים ומבוגרים כאחד, ממעטים להעריך את כוחותינו האמיתיים, ואלה נשארים מוסתרים ומדוכאים עד שאפילו אנחנו לא תמיד יודעים על קיומם. מנותקים מן הכוחות שלנו, אנחנו חשים חסרי ביטחון, ולא מאמינים בחשיבותנו ובחשיבות הדברים שיש לנו לתת. במקום להיות את הדבר הזה שהוא אנחנו, אנחנו מנסים להיות דומים לאחרים, להצליח באותם דברים שאחרים עוסקים בהם. אנחנו עושים דברים שלא ממש מתאימים לנו, ולא ממש אוהבים, לא באמת יודעים מה אנחנו רוצים, מרגישים לא פעם משועממים וחסרי תכלית, ובאופן כללי, לא נותנים לעצמנו להיות במלואנו.

האמת היא שזה קורה כמעט לכולם, אבל זה לא חייב להיות כך.

לכל אחד יש את הכוח לבחור שזה יהיה אחרת. כל אחד יכול לבחור לחיות קרוב יותר למשאלותיו. כל אחד יכול לאזור אומץ ולחיות חיים משמעותיים. באופן כזה גם הוא זוכה וגם העולם זוכה.

הבחירה הזו לא פשוטה, יש הרבה קשיים בדרך, והלא ידוע רב מן הידוע. אבל אנו מאמינים שהמאמץ כדאי, ועל כן הקמנו מסגרת שמיועדת לתמוך באפשרות הזו. זו מסגרת שבה "תוכנית הלימודים" היא בעצם מסע החיים האישי של כל אחד, מלווה בתוכנית תמיכה שנבנית במשותף כך שתתאים לכל אחד על פי מה שהוא רוצה ומאמין שנכון לו. הכוונה לדברים שבאמת יכולים לקדם אותך, שעוזרים לך לפתח את העוצמות הייחודיות שלך, שהם משמעותיים וחשובים לך. וזה יכול להיות כל דבר.

לצורך זה לא די במה שיכול להציע בית ספר ואפילו הוא גדול מאוד. במקום לנסות להכניס את כל האפשרויות לתוך בית ספר אחד, אפשר לצאת אל העולם כסוג של בית ספר גדול ובאופן כזה:

* אנחנו מאפשרים לכל אחד לעקוב אחר נושאי העניין שלו בין אם הם אסטרונומיה או רפואה, פסיכולוגיה, חינוך, טיסה, בנאות, בניית מכונית, הפקת תקליט, שירה, ימאות, משחק, גננות, קבוצות, מדעי הג'ונגל, משפטים, הקמת חברת הי-טק, ?, או כל דבר אחר, ולעשות זאת ברמה גבוהה ובקצב אישי.

* אנחנו מאפשרים התייחסות לבני נוער כמבוגרים צעירים אשר יכולים לעשות כבר את צעדיהם הראשונים בעולם המבוגרים, לא חייבים כל הזמן רק להתכונן, אפשר כבר להתחיל לחיות.

* אנחנו מאפשרים לבני נוער לעסוק בתרומה אמיתית ומשמעותית בעולם. לא רק לעשות "בכאילו".

* והנה מסתבר, שכאשר "עושים על באמת", גם לומדים "על באמת", ולא פעם לומדים הרבה יותר מהר והרבה יותר עמוק מאשר כאשר רק משחקים בלמידה.

כל זה מלווה בסדרת כלים ובתהליך ליווי אישי שנועדו לתמוך בכך שאכן תזהו את משאלותיכם, תמצאו את המקומות המתאימים ביותר להגשמתם, ותצליחו "להפרות" את העולם בנוכחותכם היוצרת.

מצד שני, חברים וחברה זה חשוב. חשוב בכל גיל. זה שכל אחד יעשה לעצמו מסלול אישי ויקבל מאתנו תמיכה ועזרה וליווי והדרכה, זה לא מספיק. חשוב גם להיות ביחד, ולהיות ביחד באופן משמעותי. לשם כך, המסלול האישי מלווה ביומיים רצופים של שהייה ביחד, שהם חלק בלתי נפרד מן התמיכה במסע האישי. זהו זמן שבו נעשה חיים. והכוונה לא דווקא לבידור, אלא ללימוד של עצמנו, ללימוד העולם, ללימוד החיים ולעשייה משותפת ומשמעותית. זהו זמן לחיי קהילה, זמן שיש בו הרבה מקום לכל אחד, זמן להתעמקות, לשיתוף, למסעות, למפגשים, לפרויקטים משותפים, לאתגרים, וללימוד של היבטים שונים של החיים, החל בענייני פרנסה וכלה בענייני זוגיות ואהבה. בסופו של דבר, להצטרף לאקדמיה הדיאלוגית זה להצטרף לקהילה ששמה לה כתכלית לתמוך בהעמקת הנוכחות של כל אחד ואחד.

מאחלים לכם בהצלחה רבה
לכל אשר תלכו
צוות האקדמיה

Share

כתיבת תגובה

צריך להכנס למערכת בשביל להשאיר תגובה.