מבוא מרוכז לתקשורת משחררת

ללמוד בריאות (נפשית גופנית וחברתית) בדרך התקשורת. אין זה רק מעשה של טיפול במסורת הפסיכולוגיה, אלא מהלך של התייצבות ואמונה. הוא חורג מן היחיד, ומהדהד בַּכְּלַל. נעשה מהלך של תמימות שעושה מקום של שייכות לאדם בעולם. אגב כך נפתח המרחב הדיאלוגי-אמוני הקשוב לפלא. לימוד בריאות = לימוד חירות (חירות יוצרת).

* * *

  1. האדם הוא התקשורת שלו. מתוכה הוא נוצר, בה הוא נבחן, ובחיבוקה הוא לומד להכיר את עצמו. תקשורת עם העולם, עם עצמו, ובעיקר עם הזולת האנושי. מה שהוא יכול לדעת על עצמו מחוץ למערכות יחסים יהיה תמיד דל ולא משקף ביחס. כאן, בתקשורת האנושית, מקור המצוקות שלו. אבל כאן גם המפתח לגאולתו. לבד זה לא מספיק – הוא זקוק לזולת.
  2. אבל באמת הוא אף פעם לא לבד הוא רק בודד – בודד את עצמו. מתוך כך הוא גם למד תקשורת שעיקרה הוא ניתוק, ניתוק קושר. הוא הדבר שאנחנו מכנים תקשורת קושרת. ומנגד ניצבת אפשרות – פרידה מחברת. הוא הדבר שאנחנו מכנים תקשורת משחררת.
  3. ניתוק קושר: אני קושר את האדם שמולי כדי לקבל ממנו (לקחת) את מה שאני לא בטוח שהוא יהיה מוכן לתת מרצונו החופשי (מכיוון שבלב ליבי אני מאמין שאולי לא מגיע לי) ומתוך תחושה שהדבר הזה חיוני לי לחלוטין. על כן אני לא באמת יכול להשאיר את זה לבחירתו. כך אני קושר אותו בשליטתי, מכנס אותו אל תוך תודעתי, מתנתק מזולתיותו הממשית. אגב כך אני פותח את המרחב הסימביוטי, שהוא גם המרחב ההישרדותי ומקום בדידותי.
  4. פרידה מחברת: אני מסכים להיות לבד. ללמוד עצמי נפרד. ומתוך הרגשתי, מעיז לבקש עזרה. השליטה מתמוססת לטובת הדיאלוג המכיר באחרות של הזולת ובחירותו. אגב כך אני מתמסר למרחב הדיאלוגי-אמוני – מקום המתקיים בהשראת הפלא ובהתחככות עם הלא נודע.  
  5. ועיקר התהליך קשור ביכולת להשהות את תגובת השליטה ההודפת-דוחפת-עושה, לטובת שהייה מקשיבה. במקום לנהל יחסים – לפגוש. במקום לארגן את תנאי הביטחון, ולבנות את מבני ההסתדרות – לחלחל לתוך התהום – ולהרגיש. להישען על היש, להיות נוכח ולהרגיש. והנוכחות + הזמן עושה את שלה.
  6. וההרגשה – שני חוטים יוצאים ממנה – הראשון ירצה לחזור אל המעגל הסימביוטי כמהלך של התמכרות, השני יגלה עמידה של גמילה – כמהלך של חירות. רגע הכרעה עדין, אך נמצא: ניתוק או פרידה.
  7. בניתוק אין מי שיכול לקבל. הבדידות מרצפת את העולם בדמותה. בפרידה יש כתובת לשפע. לומד האדם לקבל כמו פרח – קבלה אקטיבית, יוצאת לקראת האורחים.  
  8. יכריע – ניתוק או פרידה. יעזרו לו בכך מלאכים טובים. לעבור את השער אל מרחב אהבה או לפנות לאחור אל מרחב הצדקה. הלימוד, הקהילה, התרגול, העבודה, כולם חלק ממעגל עוטף מגדל מלאכים של ברכה.
פורסם בקטגוריה שיעורים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *