אחד, מאה אלף, אף, אחד.

אחד, מאה אלף, אף, אחד.

א. אני רוצה לסמן היום תנועת נפש קטנה העושה את דרכה אל המרחב הדיאלוגי אמוני, תנועה שהיא לפעמים פשוט נשירה מן המרחב המכאני-סתמי.

ב. המכאניות היא מלכודת, מבוך שקשה לצאת ממנו ושמסתבך ככל שמתאמצים יותר לפתור אותו. זהו מאמץ מתמיד, הפועל תחת השראת אשליית השליטה, להדביק את החלקים לאחד, בכוח האידיאולוגיה וההיגיון המכאני, ומתוך תחושה שללא מאמץ זה יתפרק הכול ויתפזר למאה אלף חלקים.

ג. ובכן, שיתפרק, אומרת האמונה, משחררת את המאמץ, ונותנת דרור לריבוי הקולות. היא התעייפה מן המאמץ ההישרדותי לסדר את שפיותה ההומוגנית. אבל בצד הייאוש יש בה גם נקודת אור זעירה. זיכרון קדום לוחש לה שלא זה ייעודה – להדביק בכוח. שיקרוס, אם כן, היא אומרת, ובליבה תפילה.

ד. והתפילה שנזרעת ב"אין-שליטה", עושה דרכה כבקשה אל מחוזות של פלא עלומים, ויום אחד היא מתעוררת ובלבה תשובה – כמו מעצמו התארגן לו ריבוי הקולות לומר שירה – והשיר, כל עוד הוא שר, מגלם אחדות פואטית שאין בו כל מאמץ, רק זרימה אמיצה.

ה. תדיר נמצאת האמת לא במחוזות רחוקים אלא הישר מתחת לשקר, שבאופן זה גם נעשה מורה דרך אל האמת. האחד האידיאולוגי, מצד השקר שלו, מזמין השתעבדות, ואילו מצד האמת שלו מזמין להרפות ולהפוך. ההרפיה מאפשרת את הריבוי, והריבוי מאפשר את ההיפוך וההיפוך מאפשר לגעת במעמקים ולגלות מחדש את האחד, הפעם בניגונו הפואטי.

ו. כאן לומד האדם להאמין לעצמו, ומגלה את כוחו להאמין במה שהוא רוצה להאמין ולא במה שהגיוני להאמין. עובר הוא כך ממחוזות הפרוזה למחוזות השירה, ונעתר לפלא המפכה בתוכו ומדבר אליו בקול אישי. במקום להשתעבד לאחד (אלוהי הצורה), מוצא הוא את הדרך לבחור באחד (אלוהי החירות) ולהתמסר אליו.

ז. פסיכולוגיה שמנסה רק לתקן היא מלכודת מכאנית שלא מותירה חלל, לא לבקשה ולא לפלא המשיב לבקשה. ככזו היא בית גידול לסתמיות. ושונה מעמדה כשתכליתה באה לחדש את החיבור, ולחנוך את הדיבור.

ח. לא די בחיבור (החיבור לגוף להרגשה) – הוא לא ממצה את המהות של אותה תנועת נפש קטנה העושה את דרכה לעולם האמוני. צריך שיהיה בחיבור גם דיבור – השגחה פרטית המעניקה לו ייעוד וטעם אישי.    

ט. מתעוררת לה, אם כן, הקדושה, עם כנף של יראה וכנף של אהבה, עפה לך דרך שכבות של בדידות והרגלים של הישרדות, לבדה ותמימה, עד אל שמי האמונה המאירים את נתיבה – אחד, מאה אלף, אף, אחד.

 

פורסם בקטגוריה תלמוד-נפש. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *